אורן רגה 

רגה אורן

בת חווה ודוד ורשביאק.

נולדה ב-ט”ו בתמוז תרס”ח – 14.07.1908 בוורשה (פולין).

נפטרה ב-י”ז בסיון תשנ”ב -18.06.1992 במזרע.

אם לפועה ומשה.

סבתא לזיו, מיכל, מונה, אסי, נטע.

 

קורות חיים

רגה נולדה בוורשה, בירת פולין בשנת 1908. לאחר שסיימה את לימודיה בתיכון, למדה שלוש שנים באוניברסיטה של וורשה.

ב-1924, הצטרפה לתנועת הנוער “השומר הצעיר” בוורשה ובהמשך, היתה חברה בהנהגה הראשית של התנועה.

בשנת 1929, עלתה לארץ והצטרפה להכשרת קיבוצי השומר הצעיר בנס ציונה, משם, הגיעה לקיבוץ מזרע ובו נישאה לבחיר לבה, מרדכי אורן. בתם של בני הזוג, פועה, נולדה ב-1937 ובנם משה, עשר שנים אחר כך.

רגה, לצידו של בעלה, הקדישה את מרבית חייה למאבקים פוליטיים במסגרת התנועה והמפלגה (מפ”ם), עשתה שנים רבות, בפעילות תנועתית ובעשייה ענפה בתחומי החינוך, ההדרכה הציונית החלוצית והוראת השפה. בשנים 1937-1935, יצאה בשליחות התנועה לגרמניה ובשובה לקיבוץ, הדריכה את חברת הנוער ב’ שעלתה לארץ מגרמניה. שנים רבות לימדה וניהלה את האולפן הגדול במזרע, אך גם בתפקיד זה, עדיין ראתה את מרכז פעילותה במוסדות התנועה והמפלגה. מיום יסודה של מפלגת הפועלים המאוחדת (מפ”ם), היתה חברת מרכז המפלגה ושנים רבות, חברת הוועד הפועל של הקיבוץ הארצי. ערכי התנועה ומושגיה, עמדו במרכז קשריה עם העולם הסובב אותה ושימשו לה כלי ביטוי בחיי היומיום.

תקופת המאבק הממושך לשחרורו של מרדכי מהכלא בפראג (לאחר שנכפה עליו לשמש כעד במשפטי הראווה של המשטר בצ’כיה), היתה הקשה והסוערת בחייה. רגה נשאה בעול הכבד והמתמשך של המערכה הזו כדמות מרכזית ומובילה, מגייסת עולם ומלואו, בארץ ובחו”ל, לעזרת בעלה הכלוא מעבר למסך הברזל, ולא נחה לרגע עד ששוחרר ושב לארץ בשנת 1956.

בתום שנים רבות, פרשה מניהול האולפן ועברה לעבוד בהנהלת החשבונות של הקיבוץ. לאחר פטירתו של מרדכי, התערער מצבה הבריאותי. היא החלה שוקעת ומסתגרת בדל”ת אמותיה, דועכת באיטיות עד פטירתה.

יהי זכרה ברוך

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן