אנגלמאייר יעקב 

יעקב (יענקל’ה) אַנְגֶלְמָאיֶיר

נולד ב: 8.12.1936 – כ”ד כסלו תרצ”ז.

בבוריסלב, פולין. עלה ארצה בגיל 12.

התקבל לקבוצת “אבוקה”.

שירת בחיל הצנחנים.

נפל בפעולת “משטרת קלקיליה”.

ביום:10.10.1956 – ה’ חשון תשי”ז והוא בן 20.

הניח במותו: אב, אם חורגת ואח בן 3 ימים שנקרא בשמו.

יעקב אנגלמאייר (יענקל’ה)

 

ילד צנום בן 12, היה יענקל’ה בעלותו ארצה ובהגיעו למזרע, ואימת השואה מאחוריו. הוא נקלט בקבוצת “אבוקה” שרובה ככולה היו ילדים עולים, ניצולי השואה. בביתם של הנקה ואיז’ק רוזנר, מצא פינה משפחתית חמה.

 

יעקב נולד ב–1936 בבוריסלב שבפולין. מלחמת-העולם השניה, טילטלה את הפעוט דרך כל מדורי התופת הנאצי.  בן  שש היה כאשר נמלט ממחנה הריכוז, שם נתייתם מאמו, ובשעת הבריחה אף איבד את עקבותיו של אביו. עודנו ילד, נרדף ונמלט על נפשו ממקלט אחד למשנהו. אילמלא ניחן בתושיה ובכושר החלטה מהירה, ודאי לא היה זוכה לגבור על כל הסכנות החמורות שארבו לו בנתיב בריחתו ונדודיו.  היה זה דודו ששמר עליו במחבוא ואחר-כך העלה אותו ארצה. כאן זכה להתאחד עם אביו שניצל ועלה ארצה אף הוא.

 

בשנות לימודיו במוסד החינוכי במזרע, הכרנוהו כנער גלוי-לב וכן, שרכש את מעמדו בחברה, בזכות כשרונותיו וכח-רצונו. בלימודים, היה חריף בתפיסתו ונהג להתייחס ברצינות יתרה לכל ענין שבו עסק, אם בכיתה או בעבודה, ואם בחברה ובתנועה. ככל שהתבגר הוטלו על שכמו תפקידים אחראיים בקן ובחברת-הילדים. בפעילותו הרב-צדדית התבלט יענקל’ה בערנותו וביוזמתו. הוא ריכז ועדות וכיהן כמדריך בתנועת  “השומר הצעיר” בקבוצת “ערבה” – היא קבוצת  “חבצלת” היום.

 

בשנת 1955, התגייס לצה”ל יחד עם בני כיתתו והצטרף אל חיל-הצנחנים. כעבור זמן מה, סיים בהצטיינות את קורס המכי”ם.  אותן תכונות שהיו אופייניות לו בנעוריו, עמדו לו גם בהיותו חייל ומפקד. ביחידתו, נודע כלוחם עז, כאדם שאפשר היה לסמוך עליו בכל מצב, וכרֵע נאמן בשעות מצוקה כבעת שמחה.

 

בפשיטה הנועזת של כוחות צה”ל על משטרת קלקיליה – ערב “מבצע קדש” –,

נפל בקרב ושילם בחייו, עת חיפה יחידי על חבריו הנסוגים מעומק השטח הירדני, ככלות משימתם ככח חסימה בעת ההתקפה ופיצוץ משטרת קלקיליה.

 

הובא למנוחות בקיבוצו מזרע.

 

יהי זכרו ברוך

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן