גבישי בנימין 

בנימין גבישי

בן בלימה וזאב פֶלְדְמוֹיִז.

נולד ב-כ”א באייר תרס”ו – 16.05.1906 ביָרוּסְלַב (פולין).

נפטר ב-ו’ באדר תשמ”ח – 24.02.1988 במזרע.

הצטרף לקיבוץ מזרע ב-1934.

נשוי לפרידק’ה.

אב לגיורא ז”ל [היה חבר קיבוץ דן], עדנה [בארה”ב].

 

קורות חיים

מוצאו מהעיר ירוסלב. בילדותו מתייתם מאביו. האם מפרנסת את המשפחה במסעדנות. מנעוריו הראשונים בקן שומרי, בו מתחנך ואף מדריך. את בית הספר התיכון ואף שתי שנות לימודים באוניברסיטה הוא עושה בקרקוב, בה נקשרת גם שותפות חייו עם פרידקה. איתה הוא יוצא להכשרה חקלאית בחוות התנועה בסיגנובקה ליד לבוב. בבוא המועד עולים בנימין ופרידקה ב- 1934 ארצה. הם מגיעים הישר למזרע, בה בונים את קינם המשפחתי וזוכים לגדל את גיורא ועדנה.

בנימין משתלב במציאות החדשה של קיבוץ צעיר בעבודות העונתיות השונות. בידיו הופקד אירגון וניהול ספריית הקיבוץ עד לזמן בו עלה הדיון על הקמת המוסד החינוכי במקום. בנימין נבחר כמועמד לתפקיד המחנך. לשם הכשרתו נשלח לשנתיים לסמינר התנועה הקיבוצית בתל אביב בניהולו של “הדוד” יהושוע מרגולין.

עם שובו עומס עליו הקיבוץ את התפקיד של הנחת יסוד לחברת הילדים שתקים את המוסד החינוכי בקיבוץ מזרע. בו “נגאל” את בנינו מ”גזירת הפרידה” בשנות ילדותם ונעוריהם מביתם, עת נדדו למשמר העמק.

בנימין מתמיד במשימתו, מורה ומקדם את שלבי היסוד בהקמת המפעל. עתה הוא מתכוון להורות נושאים ריאליסטיים במערכה הלימודית של המוסד העתיד לקום. מתמסר בלב ונפש לקראת הבאות. אך מגבלות בריאותו מכתיבות הסבת השתלבותו במכלול הנהלת החשבונות ובמעקב אחרי הפעילות המשקית של הקיבוץ. הוא מרבה להשתתף בועדות החינוך, התרבות, תורם בעריכת עלון הקיבוץ ו”דפי מזרע” – אולם מצוקת הבריאות וערעור במצבה הבריאותי של פרידקה מקשים על אורח חייו התקינים של בנימין, חרף כל אלה הוא מתמיד בעבודתו עד שנות שיבתו המתקדמות.

לאחר שהתאלמן, ערירי בסתיו חייו, נראה כי איבד את טעם החיים, ואט אט, ברפיון מדכא נפרד מחייו.

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן