יזהר שמואל 

שמואל יזהר

בן שרה ונתן יז’רקובסקי.

נולד ב-ל’ בסיוון תרע”ז – 17.5.17 בוורשה (פולין).

נפטר ב-ט”ו בשבט תשמ”ט – 21.1.1989 במזרע.

נשוי לרבקה.

הצטרף למזרע ב-1950.

אב ליעקב, לאה ושרה’לה.

סב לנכדים.

 

נעוריו עברו עליו בוורשה, בירת פולין. שם גם שורשי חינוכו הציוני התנועתי בקן השומרי. שמואל התכוון להכשיר את עצמו לייעוד חינוכי ומתחיל ללמוד בסמינר למורים בוורשה.

מלחמת העולם השנייה עוקרת אותו מעירו, מטלטלת אותו עם הפליטים הנמלטים לרוסיה. שם עוברות עליו שנות מבחנים רוויות סבל ודיכאון, אך העקלקלות הדרך הוא מצליח לשוב לספסל הלימודים וממשיך את הכשרתו, שהופסקה לקראת ייעודו בהוראה. בזמן הזה נפגשים שמואל ורבקה וקובעים ביחד את המשך דרכם המשותפת. סמוך לסיום המלחמה, עוד בהיותם בברית-המועצות, נולד בנם הבכור – יעקב. רֶפַּריאַצְיָה מחזירה אותם לפולין, שם מתרחב חוג המשפחה עם בואה של לאה. עם פתיחת שערי הארץ לקראת קליטת העלייה, מגיעים שמואל, רבקה ושני ילדיהם, בראשית שנת 1950 אלינו למזרע.

הקליטה בקיבוץ עוברת על המשפחה בדרך נוחה. מקילה על כך שליטתו של שמואל בשפה העברית וכן עברו התנועתי. חיש מהר משתלב שמואל במציאותו החדשה. מראשית בואו היה לולן. בעבודה זו הוא מתמיד, משתלם ומתמחה. מאז בואו ב-1950 ועד ל-1977, עם הפסקות בהן היה מורה לעברית באולפן, או בצאתו להשתלמויות מקצועיות קצרצרות במדרשת-רופין ובקורסים רעיוניים בגבעת-חביבה, או ללימודי כלכלה והנהלת חשבונות.

שמואל בולט בחריצותו, רצונו ומסירתו לכל אשר נמסר לטיפולו ואחריותו. אחראי ודואג לביצוע כמיטב יכולתו.

עם התערערות מצב בריאותו, מסב שמואל את מסלול עבודתו ומצטרף לצוות הנהלת-חשבונות. שם, הוא מתמיד עד ימיו האחרונים.

שמואל, איש תנועה נאמן, בעל הכרה, ער, פעיל, חבר בוועדה הפוליטית פעמים רבות, בוועדת-הקליטה, בוועדת-חברים. נאמן ה”מורשת”, רכז וועדת-הקשישים. מבסס יחד עם רבקה את קִנו המשפחתי, בו הוא רוֹוה נחת. זוכה לגדל את ילדיו עפ”י רוחו. שמח עם יסוד משפחותיהם, חובק נכדים, אך מגבלות הבריאות מחמירות. הוא מתייסר המצוקות הפוקדות והורסות את ליבו, ושמואל עוצם את עיניו.

 

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן