מאוטנר שמואל 

שמואל מאוטנר

בן יונה ויעקב.

נולד ב-ט”ו באייר תרע”א – 13.05.1911 בטלומץ’ (כיום אוקראינה).

נפטר ב-י”ח בתמוז תשטי”ו – 27.06.1956 במזרע.

שכבה/קבוצה: קיבוץ עליה ב’,  השומר הצעיר , “נדבורנה”, נס-ציונה.

אב לעפרה ורותי.

 

שמואל יליד טלומץ’ [בכרטיסו האישי נרשם כי נולד בסטניסלבוב], עיירה השוכנת למרגלות הרי הקרפטים בגליציה. חניך התנועה היה ולקראת עלייתו בחר לקבל את הכשרתו בעיבוד קורות לבניה. ב-1931, עלה ארצה והצטרף לקבוץ בנס-ציונה. במושבה זו הקים את קנו המשפחתי ואף נשאר לחיות בה. במשך שנים יצאו לו שם מוניטין כאיש בניין מחונן וכמעורה היטב בפעילות הביטחונית ב”הגנה”.

חלפו שנים ושמואל, שלא התכחש למקור מחצבתו התנועתי, שב עם שתי בנותיו למזרע. רק עתה השלים את מעגל חייו וזכה לבוא אל הנחלה ולמקומו הראוי לו. בהיותו מאז ומתמיד איש המעשה והיצירה, פיתח את מלוא כשריו. אותות פעילותו הענפה ניכרו בכל, – בבנייה ובתכנון, בחברה ובביטחון. מעולם לא נרתע מפני קבלת עול תפקידים ומשימות. בכל אשר עסק, פעל מתוך חריצות ומסירות. הגם שלא נהג להבליט את עצמו, הוא היה האדם המפעיל, המכוון והמבצע שמאחורי קלעי המעשים.

במשך תקופה ארוכה, ריכז שמואל את קבוצת הבניין של קיבוצנו, פיתח את הנגרייה, כיהן בתפקידים שונים, – ובעיקר בועדת הביטחון, תחום שהיה המשך ישיר של פעילותו בעודו מחוץ לקיבוץ, אולם החולי הממאיר, אשר הלם בו, קטע באחת את מסלול מעשיו. זמן רב, נשא בסבלו בדממה וביקש להעלים את מכאוביו מעיני זולתו, עד אשר גזר גורלו גבר עליו והכריעו.

 

יהי זכרו ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן