סדן כילה 

כילה סדן

בת חנה ויוסף אקשטיין.

נולדה ב-ד’ בטבת תרס”ה – 12.12.1904 בטרנופול (גליציה, היום באוקראינה).

נפטרה: ב-כ”ה אדר תשל”ט – 24.3.79 במזרע.

הצטרפה למזרע עם קיבוץ עליה ב’ פולין-גליציה, “נס ציונה”.

נשואה לאברהם (אוּמֶק).

אם לצבי (צבה) ז”ל, אמציה וחנה (חן שלח).

סבתא לנכדים רבים.

 

ילידת טרנופול – עיר במזרח גליציה. מגילה הרך, עוזרת לאביה בעמלו. בביתה, אווירה ציונית נלהבת לחלוציות ועליה ארצה. השפה העברית מקשרת בין בני-המשפחה. כילה לומדת בסמינר למורים. מצטרפת ל”חלוץ” ולשכבת הבוגרים בקן השומרי. – נערה חיננית, עולזת, יוצרת בקן מוקד של הווי מזמר ומרקד. בהשפעתה, מתנהל הכל בשפה העברית. היא הרוח החיה בבירורים בין בני קבוצתה המתלבטים בבחירת דרך-חייהם.

יוצאת להכשרה, מצטיינת בעבודות השדה. במרכז החלוץ בלבוב, בוחרים בכילה לקבוצת מועמדים להכשרה חקלאית מתקדמת בהולנד. היא יוצאת ב-1928 ומשתלמת בגידול עופות. שנתיים, היא שוהה במשקו של איכר הולנדי עד שמגיע מועד העליה.

ב-1930, כילה בארץ. במחנה הקיבוצים בנס-ציונה. – כעבור שנה היא עולה לעמק, למזרע ומשתלבת בצוות הלולנים.

כילה חסונה. מנוסה בעבודה, רוחה טובה עליה, בת-שחוק בריא על שפתיה, בלי בעיות, קובעת מעמדה בקיבוץ. היא כובשת את ליבו של אוּמֶק ז”ל. איתו תסלול את דרכה בחיים במשותף ותבנה משפחה מאושרת. נולדים צבי ז”ל, שנפל במלחמת יום-הכיפורים, אמציה וחנה. כילה ואומק זוכים לנכדים ורוח השותפות החמה והאמיצה שורה ונושבת בביתם.

כילה מתמידה כלולנית. מדי פעם מגויסת לענפי-שירות בקיבוץ. מומחית בבישול ובאפייה. מטפלת בבית-הספר, נשלחת להשתלמויות של הענף שלה. כך מתקדם מהלך-החיים. היא חברה בועדות למיניהן, חברת המזכירות, עד… שצל כבד יורד על חייה. נטרפה שלוות המשפחה. אומק נפגע. מחלה ממארת. כילה אינה זזה ממיטתו. היא על-ידו לעת אשפוזו בבית-החולים בירושלים, עד צאת נשמתו.

אופייה ויציבותה הנפשית, עוזרים לה לשאת את מכת-הגורל. אולם לעת אלמנותה, מתעוררים מכאובים. שבר קשה ברגלה מגביל חופש-התנועה. היא מוצאת נחמה ואיזון מעודד בקרב ילדיה ונכדיה ובמיצוי זמנה בעבודה. אולם כילה טרם שבעה מנת-המרורים. בנה בכורה האהוב, צבי, נופל במלחמת-ום הכיפורים ברמת-הגולן. פג טעם-חייה. וכילה, אינה נשברת. שומרת על עצמה. עוד עובדת במזכירות הטכנית. נאחזת בכל הזדמנות. מגייסת שארית כוחות-נפשה ושומרת על השותפות וההשתתפות בצוותי הקיבוץ. היא לומדת בחוגי המלאכה היצרנית, בכך מקילה על סבלה.

כילה יוצאת לסיור עם החוג לידיעת הארץ – לירושלים – בערוב-היום, על מורדות הר-הזיתים, כשהיא שבעת-רצון, פוקד אותה לפתע התקף-לב.

 

יהי זכרה ברוך.

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן